Webist - strony WWW, sklepy internetowe, integracje, wtyczki WordPress

Webist

Czym jest certyfikat SSL?

Czym jest certyfikat SSL? - Webist blog

Spis treści

Czym jest certyfikat SSL? SSL, czyli Secure Sockets Layer, to kluczowy protokół bezpieczeństwa, który zapewnia szyfrowane połączenie między przeglądarką internetową a serwerem. Dzięki SSL dane przesyłane między użytkownikiem, a stroną internetową są chronione przed nieautoryzowanym dostępem, co zwiększa bezpieczeństwo i zaufanie użytkowników. W dzisiejszych czasach, gdy cyberbezpieczeństwo ma ogromne znaczenie, certyfikaty SSL są nieodzownym elementem każdej profesjonalnej strony internetowej. Dowiedz się więcej o różnych rodzajach certyfikatów SSL, ich działaniu oraz korzyściach płynących z ich wdrożenia.

Czym jest certyfikat SSL?

SSL, czyli Secure Sockets Layer, to poufny protokół sieciowy, który zapewnia bezpieczne połączenie między klientem, a serwerem HTTP. Działanie certyfikatu SSL polega na szyfrowaniu informacji, co chroni poufne dane przed nieautoryzowanym dostępem. Intencją twórców SSL było stworzenie bezpiecznego protokołu komunikacyjnego, który zapewnia poufność, integralność i uwierzytelnienie danych przesyłanych przez sieć. Zwłaszcza w Internecie. Serwer WWW, który korzysta z zainstalowanego certyfikatu SSL, ma zabezpieczoną komunikację z przeglądarką, w przeciwieństwie do strony WWW bez certyfikatu SSL.

Czym jest certyfikat SSL? - Webist blog

Jak działa SSL?

Certyfikat SSL działa poprzez ustanowienie zaszyfrowanego połączenia między serwerem a klientem. Używa do tego protokołu SSL/TLS, co zapewnia poufność i integralność przesyłanych danych. Kiedy klient nawiązuje połączenie z serwerem zabezpieczonym certyfikatem SSL, serwer wysyła kopię certyfikatu zawierającego klucz publiczny. Wtedy klient weryfikuje autentyczność certyfikatu za pomocą zaufanego urzędu certyfikacji. Następnie klient generuje unikalny klucz sesji, szyfruje go przy użyciu klucza publicznego serwera i wysyła z powrotem do serwera. Po tym zabiegu obie strony używają tego klucza sesji do szyfrowania i deszyfrowania wszystkich dalszych danych przesyłanych w ramach sesji. Chroni to przed podsłuchiwaniem i manipulacją danymi przez nieautoryzowane osoby.

Rodzaje certyfikatów SSL

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów certyfikatów SSL, które zapewniają zabezpieczenie stron internetowych. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest certyfikat Domain validation (DV), który potwierdza autentyczność domeny. Kolejnym rodzajem jest certyfikat Organization validation (OV), który dodatkowo sprawdza prawdziwość informacji o firmie posiadającej stronę internetową. Najbardziej zaawansowanym typem jest certyfikat Extended validation (EV), który wymaga najbardziej restrykcyjnych procedur weryfikacyjnych. Istnieje również możliwość uzyskania certyfikatu SSL typu Wildcard, który chroni wszystkie subdomeny danego adresu. Dodatkowo istnieje jeszcze certyfikat SSL dla wielu domen, czyli SSL Multi-Domain. Ostatnim rodzajem certyfikatu SSL jest Code Signing. Nie jest to certyfikat w klasycznym znaczeniu. Jest używany do podpisywania kodu źródłowego.

Domain Validation (DV) - podstawowy poziom zabezpieczeń

To podstawowy typ certyfikatu SSL, który potwierdza jedynie, że właściciel certyfikatu kontroluje daną domeną internetową. Proces walidacji polega na prostym sprawdzeniu, czy aplikant ma prawo do zarządzania domeną, zwykle poprzez wysłanie emaila na adres związany z adresem URL lub umieszczenie pliku na serwerze. Ten rodzaj certyfikatu jest odpowiedni dla stron informacyjnych, blogów, małych sklepów internetowych i innych witryn, które nie wymagają wysokiego poziomu zaufania użytkowników.

Organization Validation (OV) - średni poziom weryfikacji

Ten certyfikat oferuje wyższy poziom walidacji niż certyfikat DV. Oprócz potwierdzenia prawa do domeny wymaga także weryfikacji tożsamości organizacji, która się o niego ubiega. Proces walidacji obejmuje sprawdzenie danych organizacyjnych, takich jak nazwa, adres i inne informacje kontaktowe. Ten certyfikat jest idealny dla średnich i dużych firm, które chcą zapewnić użytkowników o swojej autentyczności.

Extended Validation (EV)- rozszerzony poziom weryfikacji

Ten certyfikat oferuje wyższy poziom walidacji niż certyfikat DV. Oprócz potwierdzenia prawa do domeny wymaga także weryfikacji tożsamości organizacji, która się o niego ubiega. Proces walidacji obejmuje sprawdzenie danych organizacyjnych, takich jak nazwa, adres i inne informacje kontaktowe. Ten certyfikat jest idealny dla średnich i dużych firm, które chcą zapewnić użytkowników o swojej autentyczności.

SSL typu Wildcard - dla subdomen

Ten typ certyfikatów zabezpiecza nie tylko główną domenę, ale również wszystkie jej subdomeny. Na przykład, certyfikat dla *.example.com będzie chronił example.com, blog.example.com, store.example.com i inne subdomeny. Bez problemu dopasuje się do serwisów z wieloma subdomenami, które chcą uprościć zarządzanie certyfikatami i zmniejszyć koszty.

SSL Multi-Domain (SAN/UCC)

Certyfikat Multi-Domain SSL (znany również jako SAN-Subject Alternative Name lub UCC-Unified Communications Certificate) pozwala na zabezpieczenie wielu różnych domen oraz subdomen przy użyciu jednego certyfikatu. Jest idealny dla organizacji, które posiadają kilka portali internetowych. Będzie świetnie współgrał z firmami posiadającymi wiele różnych domen takie jak example.com, example.net, example.org

Certyfikaty Code Signing 

Certyfikaty te służą do podpisywania oprogramowania i aplikacji, co pozwala użytkownikom zweryfikować, że kod pochodzi od zaufanego wydawcy i nie został zmodyfikowany od czasu podpisania. Walidacja może obejmować poziomy OV lub EV, w zależności od wymagań (CCS nie wymaga pełnej weryfikacji OV lub EV). To strzał w dziesiątkę dla deweloperów oprogramowania, którzy chcą zapewnić użytkowników o integralności i autentyczności swojego oprogramowania.

Korzyści z wdrożenia SSL na stronie internetowej

Wdrożenie certyfikatu SSL na stronie WWW przynosi wiele korzyści. Dzięki protokołowi SSL (HTTPS) użytkownicy mogą być pewni, że strona jest bezpieczna i chroni ich dane osobowe oraz dane przesyłane np. numerów kart kredytowych. Witryna, która posiada certyfikat SSL, zostanie oznaczona kłódką, co zwiększa zaufanie użytkowników. Zastosowanie certyfikatu SSL zapewnia szyfrowanie danych i ochronę przed atakami hakerskimi. Dlatego warto zaimplementować certyfikat SSL na serwerze, aby zapewnić bezpieczeństwo witryny w sieci.

Czym jest SSL? Poznaj korzyści! - Webist blog

Ile kosztuje certyfikat SSL i jak zdobyć go za darmo?

Certyfikat SSL może mieć zróżnicowane ceny w zależności od dostawcy i rodzaju certyfikatu. Ceny mogą się wahać od 100 do nawet 1000 złotych rocznie (i więcej). Istnieje również darmowa opcja, taka jak certyfikat Let’s Encrypt. Często jest on oferowany za darmo przez firmy hostingowe, ale nie każda firma hostingowa zapewnia takie coś. Let’s Encrypt umożliwia łatwe i bezpłatne zabezpieczenie stron internetowych poprzez automatyczny proces weryfikacji. W przypadku firm hostingowych, które wspierają Let’s Encrypt, użytkownicy mogą łatwo uzyskać certyfikat SSL i zabezpieczyć swoje witryny bez dodatkowych kosztów. Jest to korzystne zarówno dla właścicieli stron, jak i dla firm hostingowych. W ten sposób zapewniasz bezpieczeństwo swoim użytkownikom, a hosting, może oferować tę usługę jako część swojej standardowej oferty. Dzięki temu rozwiązaniu, coraz więcej stron internetowych może korzystać z szyfrowania SSL.

Jakie są różnice między płatnym, a darmowym certyfikatem SSL?

Różnice między płatnym a darmowym certyfikatem SSL dotyczą głównie wsparcia technicznego, okresu ważności, poziomu weryfikacji oraz gwarancji. Płatne certyfikaty SSL są ważne przez 1-2 lata, podczas gdy darmowe zazwyczaj tylko 3 miesiące. Płatne certyfikaty oferują zaawansowaną weryfikację organizacji (OV) lub rozszerzoną (EV), podczas gdy darmowe ograniczają się do weryfikacji domeny (DV). Ponadto, płatne certyfikaty często zapewniają wsparcie techniczne i wyższą gwarancję w przypadku problemów. Komercyjne certyfikaty SSL zazwyczaj oferują pewną formę gwarancji w przypadku naruszenia zabezpieczeń. Choć dla przeciętnego użytkownika różnice mogą być niewidoczne, płatne certyfikaty oferują dodatkową pewność i wygodę.

Jak zainstalować certyfikat SSL na stronie?

Proces instalacji certyfikatu SSL na stronie zależy od hostingu i zasad usługodawcy. Ogólnie obejmuje kilka kroków: najpierw wygeneruj żądanie CSR (Certificate Signing Request) na serwerze. Następnie, po zakupie lub uzyskaniu certyfikatu od zaufanego urzędu certyfikacji (CA), otrzymasz plik certyfikatu. W panelu administracyjnym hostingu znajdź opcję zarządzania SSL/TLS, wgraj plik certyfikatu oraz klucz prywatny i ewentualnie certyfikat pośredni. Zapisz zmiany, a następnie skonfiguruj przekierowanie na HTTPS. Można to zrobić poprzez przekierowanie w pliku .htaccess:

				
					<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} !^443$
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>
				
			

Sprawdź, czy certyfikat i przekierowanie działają poprawnie, odwiedzając swoją stronę poprzez HTTPS.

Podsumowanie informacji o certyfikatach SSL

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) zapewnia bezpieczne połączenie między serwerem a klientem, chroniąc dane przed nieautoryzowanym dostępem. Działa poprzez szyfrowanie informacji, co zapewnia poufność i integralność przesyłanych danych. Istnieją różne typy certyfikatów SSL: DV (Domain Validation), OV (Organization Validation) i EV (Extended Validation), różniące się poziomem weryfikacji. Wildcard SSL chroni subdomeny, a Multi-Domain SSL zabezpiecza wiele domen. Certyfikaty Code Signing służą do podpisywania oprogramowania. Wdrożenie SSL zwiększa zaufanie użytkowników i chroni przed atakami. Certyfikaty, takie jak Let’s Encrypt, są dostępne za darmo. Jednakże, płatne oferują dodatkowe funkcje i wsparcie.

Potrzebny SSL? Napisz do nas!

Jeśli potrzebujesz pomocy z wdrożeniem certyfikatu SSL na swoją stronę, to jesteśmy tu po to, aby ci pomóc. Z chęcią pomożemy Ci w tym procesie, abyś mógł zadbać o bezpieczeństwo twojej witryny. Zapraszamy do kontaktu z nami! Nie czekaj, dbaj o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników już teraz!

Opinie
Kliknij, aby ocenić wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Udostępnij: