Webist - strony WWW, sklepy internetowe, integracje, wtyczki WordPress

Webist

Poradnik jak dodać pliki SVG do WordPress

Poradnik jak dodać pliki SVG do WordPress - blog Webist

Spis treści

Poradnik ten pomoże Ci dowiedzieć się, jak dodać pliki SVG do swojego WordPressa i wyświetlać je na swojej stronie. Pliki SVG, czyli skalowalne grafiki wektorowe, są świetnym sposobem na poprawę wyglądu strony internetowej poprzez dodanie interesujących i wyrazistych ikon. WordPress oferuje możliwość wczytywania plików SVG, ale wymaga kilku dodatkowych kroków. Najpierw, musisz upewnić się, że twoja wersja WordPressa jest aktualna. Po zastosowaniu się do tego poradnika pewne jest jedno. Twój plik SVG zostanie dodany do WordPressa i będzie gotowy do wyświetlania na Twojej stronie. 

Czym w zasadzie są pliki SVG?

Pliki SVG, czyli pliki wektorowe, są formatem graficznym, który jest lżejszy od tradycyjnych formatów takich jak JPEG czy PNG. SVG, czyli Scalable Vector Graphics, charakteryzuje się tym, że opisuje obrazek za pomocą obiektów graficznych, takich jak linie, kształty czy kolory, zamiast zapisywać go jako zbiór pikseli, jak ma to miejsce w przypadku plików JPG czy PNG. Dzięki temu są znacznie lżejsze od swoich odpowiedników. Kolejną zaletą formatu SVG jest to, że pliki tego typu można dowolnie powiększać, nie tracąc przy tym na jakości. Jest to szczególnie ważne dla grafików, którzy tworzą logo czy aplikacje internetowe, ponieważ plik SVG można łatwo dostosować do różnych rozmiarów i wykorzystać na stronie internetowej. Ponadto, pliki SVG mogą być również edytowane bez utraty jakości, co znacznie ułatwia pracę nad projektami graficznymi.

Dlaczego warto używać formatu SVG?

Obrazy SVG to format graficzny, który warto stosować ze względu na wiele korzyści. W porównaniu do grafiki rastrowej, pliki SVG mają znacznie mniejszy rozmiar, co oznacza, że szybciej się ładują na stronach internetowych. Co więcej, SVG pozwala na dodanie animacji, co może przyciągać uwagę użytkowników i sprawiać, że strona jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Ponadto, format SVG jest niezależny od rozdzielczości, co oznacza, że obraz będzie wyglądał dobrze na różnych urządzeniach, bez utraty jakości. Dużą zaletą jest również możliwość stylizowania obrazów SVG za pomocą CSS, co daje wiele możliwości twórczym i umożliwia dopasowanie grafiki do indywidualnych preferencji projektanta. Dodatkowo, SVG obsługuje interaktywne elementy i efekty, co pozwala na tworzenie dynamicznych stron internetowych. Wszystkie te cechy sprawiają, że format SVG jest nie tylko popularny, ale również bardzo przydatny w projektowaniu responsywnych i atrakcyjnych stron internetowych.

Jak przesłać plik SVG do biblioteki mediów WordPress?

Jeśli chcesz wgrać plik SVG do biblioteki mediów w WordPress, możesz to zrobić na kilka sposobów. Pierwszą metodą jest zainstalowanie wtyczki, która umożliwia przesyłanie plików SVG do WordPressa. Wtyczki takie jak „SVG Support” lub „Safe SVG” są popularne i łatwe w obsłudze. Po zainstalowaniu wtyczki, będziesz mógł łatwo dodawać pliki SVG do swojej strony WordPress. Drugą metodą jest ręczne dodanie kodu do swojej strony WordPress. Możesz skorzystać z edytora plików lub panelu administracyjnego, aby dodać kod, który umożliwi przesyłania plików SVG. W przypadku tej metody, będziesz musiał być bardziej zaawansowany technicznie. Wybierz najbardziej odpowiednią metodę dla Ciebie, biorąc pod uwagę swoje umiejętności i preferencje. Niezależnie od wybranej metody, będziesz mógł łatwo wgrać pliki SVG do biblioteki mediów w WordPress, aby używać ich na swojej stronie.

Metoda #1: wtyczka SVG Support

Pierwszą metodą, aby wgrać grafiki SVG w WordPress, jest zainstalowanie wtyczki SVG Support. Po zainstalowaniu tej wtyczki, możesz bez problemu wgrywać i korzystać z plików w formacie SVG na swojej stronie internetowej. Proces instalacji jest prosty i szybki. Wystarczy pobrać wtyczkę ze strony WordPress.org, a następnie zalogować się do panelu administracyjnego swojej strony. W sekcji „Wtyczki” wybieramy „Dodaj nową” i przesyłamy pobrany plik. Po zakończeniu instalacji, będziesz mógł swobodnie wgrywać i wykorzystywać grafiki w formacie SVG.

Poradnik jak dodać pliki SVG do WordPress - blog Webist
Upload wtyczki lub instalacja bezpośrednio z repozytorium WordPressa

Dzięki wtyczce SVG Support, proces ten staje się znacznie łatwiejszy i bardziej intuicyjny, co pozwala oszczędzić czas i wysiłek. Gotowe! Możesz teraz cieszyć się możliwością korzystania z plików SVG na swojej stronie WordPress. Ewentualnie możesz także zainstalować wtyczkę poprzez znalezienie jej podczas dodawania.

Metoda #2: fragment kodu

Aby przesłać plik SVG do biblioteki mediów WordPress, istnieje kilka metod. Metoda numer 2 polega na dodaniu odpowiedniego kodu do pliku functions.php. Najpierw musisz zalogować się jako administrator na swojej stronie WordPress. Następnie przejdź do sekcji edytowania plików motywu i otwórz plik functions.php. Możesz użyć do tego edytora wbudowanego w WordPress.

Poradnik jak dodać pliki SVG do WordPress - blog Webist
Dodawanie fragmentu kodu do pliku functions.php

W treści pliku functions.php możesz znaleźć miejsce, gdzie możesz umieścić fragment kodu, który pozwoli na obsługę plików SVG. Możesz również skorzystać z wtyczki, która ułatwi dodanie tego fragmentu kodu. Po otwarciu pliku functions.php, dodaj poniższy kod:

				
					function addSVGMimeType($mimes){
	$mimes['svg'] = 'image/svg+xml';
	return $mimes;
}
add_filter( 'upload_mimes', 'addSVGMimeType' );

function fixSVGinMedia(){
	echo '
	<style type="text/css">
		td.media-icon img[src$=".svg"], img[src$=".svg"].attachment-post-thumbnail, .attachment-266x266, .thumbnail img{
			width: 100% !important;
			height: auto !important;
		}
	</style>';
}
add_action( 'admin_head', 'fixSVGinMedia' );
				
			

Po dodaniu tego kodu, zapisz plik functions.php i sprawdź swoją bibliotekę mediów WordPress. Teraz powinien być możliwy przesył i obsługa plików SVG. Dodatkowo, będą odpowiednio wyświetlane poprzez fragment kodu CSS dodane go do kokpitu. Pamiętaj, że dodawanie kodu do pliku functions.php wymaga ostrożności i może wpływać na działanie Twojej strony, więc zawsze zaleca się zrobienie kopii zapasowej przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian. 

Dlaczego WordPress domyślnie nie wspiera obsługi plików SVG?

Jednym z powodów, dlaczego WordPress domyślnie nie wspiera obsługi plików SVG, jest fakt, że są one podatne na ataki. SVG, czyli skalowalne wektory graficzne, zawierają kod w języku znaczników XML. Ten typ pliku nie jest dozwolony ze względów bezpieczeństwa. Ze względu na swoją strukturę opartą na formacie XML, pliki SVG mogą być wykorzystywane do ukrycia kodu złośliwego. Próba rozszyfrowania, co jest rzeczywiście złośliwe, a co nie, może być trudna i czasochłonna. Ponadto, plik SVG może zawierać skrypty lub linki do innych stron internetowych, co stwarza ryzyko dalszych ataków. Aby zwiększyć bezpieczeństwo swojej strony internetowej, zdecydowanie warto ograniczyć obsługę plików SVG w WordPressie. W przypadku, gdy konieczne jest wykorzystanie takich plików, istnieją jednak wtyczki lub modyfikacje, które umożliwiają bezpieczne korzystanie z nich.

Opinie
Kliknij, aby ocenić wpis!
[Łącznie: 4 Średnia: 4.8]

Udostępnij: