Webist - strony WWW, sklepy internetowe, integracje, wtyczki WordPress

Webist

Wyłączenie miniatur w WordPress

Wyłączenie miniatur w WordPress - Webist Blog

Spis treści

Wyłączenie miniatur w WordPress może być opcją zbędną dla niektórych użytkowników, którzy uważają, że automatyczne tworzenie miniatury zdjęć niepotrzebnie zajmuje miejsce na serwerze. Dla wielu osób ta funkcja może być bardzo przydatna, ale jeśli chcesz ją wyłączyć, istnieje na to sposób. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat z tego artykułu.

Po co WordPress tworzy miniatury?

WordPress tworzy przycięte miniatury w celu optymalizacji wydajności strony. Miniatury są generowane w różnych rozmiarach, aby dostosować się do różnych kontekstów na stronie WWW, w tym na urządzeniach mobilnych. Tworzenie przyciętych miniatur pozwala na szybsze ładowanie się strony internetowej, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika. Dzięki optymalizacji wydajności za pomocą miniatur, strona jest bardziej responsywna i łatwiej dostosowuje się do różnych urządzeń. Wszystko to sprawia, że WordPress jest popularnym narzędziem do tworzenia stron internetowych, które są zoptymalizowane pod kątem wydajności i dostosowane do różnych kontekstów.

Jakie rozmiar obrazków są generowane?

Jakie rozmiar obrazków są generowane? Podczas wgrywania mediów na stronę WordPress generowane są domyślnie 3 rozmiary obrazków. Pierwszym z nich jest miniatura (Thumbnail) w rozmiarze 150×150 pikseli. Drugim rozmiarem jest średnia miniatura (Medium) w rozmiarze 300×300 pikseli. Natomiast trzecim rozmiarem jest duża miniatura (Large) zazwyczaj w rozmiarze 1024×1024 pikseli. W ten sposób obrazy mogą odpowiedzieć odpowiednio na potrzeby różnych sekcji strony internetowej, zachowując odpowiednie proporcje i jakość wyświetlanego materiału wizualnego. Dodatkowo, motywy i wtyczki mogą dodawać swoje rozmiary miniaturek do silnika witryny.

Jak wyłączyć generowanie miniatur w WordPress?

Jak wyłączyć generowanie miniatur w WordPress? Możemy to ustawić na dwa sposoby: poprzez ustawienia strony lub fragment kodu. Sposób z kodem może wymagać umiejętności programistycznych (ale nie musi). Sposób z kodem polega na dodaniu odpowiedniego fragmentu kodu do pliku functions.php motywu WordPressa. Przykładowy, działający kod źródłowy znajduje się poniżej. 

Wykorzystaj opcje wbudowane w CMS

Aby wyłączyć generowanie miniatur w WordPress, należy skorzystać z opcji wbudowanych w CMS. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego, przejdź do sekcji „Ustawienia” a następnie kliknij w „Media”. Następnie usuń wartości w zaznaczonych polach obok opcji miniatur. W ich miejsce wystarczy wstawić 0 zamiast nich i zatwierdzić zmiany. To prosty sposób na zatrzymanie generowania miniatur w celu oszczędzenia przestrzeni dyskowej i zasobów serwera. Niestety ten sposób pozwala na wyłączenie miniatur generowanych jedynie przez WordPress.

Kliknij, aby powiększyć

Dodaj funkcję poprzez fragment kodu PHP

Możesz to także zrobić poprzez dodanie funkcji za pomocą fragmentu kodu PHP. Ten sposób pozwala usunąć miniatury generowane przez WordPress oraz wtyczki i motywy. Aby to zrobić, musisz w pierwszej kolejności edytować plik functions.php w swoim motywie lub możesz również skorzystać z wtyczki Code Snippets. Po otwarciu pliku functions.php wystarczy dodać poniższy kod do wyłączenia generowania miniatur. Alternatywnie, jeśli nie chcesz ingerować bezpośrednio w pliki motywu, możesz zainstalować wtyczkę Code Snippets i dodać fragment kodu do niej, który wyłączy generowanie miniatur w WordPressie.

				
					function removeAllWPThumbnails($sizes){
	// Pobranie wszystkich domyślnych rozmiarów miniaturek obrazków WordPress.
	$wpSizes = get_intermediate_image_sizes();
	// Pobranie dodatkowych niestandardowych rozmiarów miniaturek obrazków WordPress.
	$customSizes = wp_get_additional_image_sizes();
	
	// Pętla usuwająca domyślne rozmiary miniaturek.
	foreach($wpSizes as $singleSize){
		unset($sizes[$singleSize]); // Usunięcie domyślnego rozmiaru z tablicy $sizes.
	}
	
	// Pętla usuwająca niestandardowe rozmiary miniaturek.
	foreach($customSizes as $key => $value){
		unset($sizes[$key]); // Usunięcie niestandardowego rozmiaru z tablicy $sizes.
	}
	
    return $sizes; // Zwrócenie tablicy $sizes bez domyślnych i niestandardowych rozmiarów miniaturek.
}

// Dodanie funkcji removeAllWPThumbnails do filtra intermediate_image_sizes_advanced.
add_filter('intermediate_image_sizes_advanced', 'removeAllWPThumbnails');
				
			

Pamiętaj, że każda z tych metod może mieć swoje konsekwencje. Zawsze warto zachować ostrożność i zrobić backup swojej witryny przed dokonaniem jakichkolwiek zmian.

Zapraszamy na naszego bloga Webist, abyś mógł lub mogła poznać więcej tricków i sztuczek związanych z WordPressem.

Opinie
Kliknij, aby ocenić wpis!
[Łącznie: 3 Średnia: 4.7]

Udostępnij: