Webist - strony WWW, sklepy internetowe, integracje, wtyczki WordPress

Webist

Włączenie lub wyłączenie automatycznych aktualizacji WordPress

Włączenie lub wyłączenie automatycznych aktualizacji WordPress - Webist Blog

Spis treści

Włączenie lub wyłączenie automatycznych aktualizacji WordPress może być kluczowe dla niektórych administratorów. Sam WordPress posiada wbudowany system automatycznej aktualizacji nie tylko dla samego CMS, ale także dla wtyczek i motywów. Aby zarządzać tymi ustawieniami, warto dowiedzieć się, jak włączyć lub wyłączyć automatyczne aktualizacje. Może to być istotne dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad procesem aktualizacji swojej strony opartej na WordPressie. Włączenie automatycznych aktualizacji może zapewnić, że zawsze korzystamy z najnowszych wersji oprogramowania. Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajności naszej strony. Z kolei wyłączenie automatycznych aktualizacji może być preferowane przez osoby, które chcą sprawdzać każdą aktualizację ręcznie przed jej zastosowaniem, aby uniknąć ewentualnych problemów z kompatybilnością.

Jak włączyć i wyłączyć automatyczne aktualizacje w WordPress?

Jak włączyć i wyłączyć automatyczne aktualizacje silnika, wtyczek i motywów w WordPress? Aby skonfigurować automatyczne aktualizacje w WordPress, należy przejść do ustawień każdego z modułów. W każdym znajdziesz opcje dotyczące aktualizacji wersji wtyczki, motywu czy samego WordPressa. Możesz wyłączyć lub włączyć automatyczne aktualizacje, a także zmienić ustawienia zależnie od potrzeb lub własnej woli. Pamiętaj, że regularne aktualizacje WordPressa oraz wtyczek i motywów są kluczowe dla bezpieczeństwa strony internetowej, dlatego warto regularnie sprawdzać i aktualizować swoje rozszerzenia. Aby dowiedzieć się dokładnie, jak to zrobić, zalecamy skorzystanie z tekstu poniżej.

Wyłączenie aktualizacji wtyczek

Gdy korzystasz z CMS WordPress, masz możliwość decydowania o automatycznej aktualizacji wtyczek. Jeśli chcesz wyłączyć tę funkcję, możesz to zrobić przechodząc do sekcji „Wtyczki” -> „Zainstalowane wtyczki” (1). W zależności od tego, czy chcesz włączyć czy wyłączyć automatyczną aktualizację, wybierz odpowiednią opcję (2) lub (3) dostępną z tabeli. Możesz także użyć do tego fragmentu kodu:

Wyłączenie lub włączenie automatycznych aktualizacji wtyczek w WordPress
Kliknij, aby powiększyć
				
					// kod dodajemy do pliku functions.php
add_filter('auto_update_plugin', '__return_false');
				
			

Wyłączenie aktualizacji motywów

Wyłączenie aktualizacji motywów w WordPress można dokonać poprzez przejście do kokpitu swojej strony WWW, a następnie wybranie zakładki „Wygląd” -> „Motywy” (4). Następnie należy przejść do konfiguracji automatycznych aktualizacji, wybierając odpowiedni motyw i jedną z dostępnych opcji (5), w zależności od tego, czy mają być włączone czy wyłączone. Można również dokonać tego poprzez kliknięcie w link „Włącz automatyczne aktualizacje” lub „Wyłącz automatyczne aktualizacje”. Poniżej znajduje się także wersja programistyczna.

Wyłączenie lub włączenie automatycznych aktualizacji motywów w WordPress
Kliknij, aby powiększyć
				
					// kod dodajemy do pliku functions.php
add_filter('auto_update_theme', '__return_false');
				
			

System i aktualizacje WordPress

Automatyczna aktualizacja WordPressa może być zarówno wyłączona, jak i włączona zależnie od preferencji użytkownika. Aby sprawdzić ustawienia aktualizacji, należy wejść w „Kokpit” => „Aktualizacje” (6). W zależności od tego, czy automatyczne aktualizacje są włączone czy nie, wyświetli się jedna z opcji do wyboru (7). Możesz kontrolować proces aktualizacji, decydując samodzielnie, kiedy i jak aktualizować swoją stronę opartą o WordPressa. Dla osób, które wolą samodzielnie zarządzać aktualizacjami, istnieje możliwość wyłączenia automatycznych aktualizacji. Ewentualnie możesz także wykorzystać do tego fragmenty kodu.

Wyłączenie lub włączenie automatycznych aktualizacji WordPressa
Kliknij, aby powiększyć
				
					// kod dodajemy do pliku wp-config.php
define('WP_AUTO_UPDATE_CORE', false);

/* możemy to także zrobić za pomocą filtrów w pliku functions.php */

// wyłączenie wszystkich aktualizacji
add_filter( 'automatic_updater_disabled', '__return_true' );
 
// wyłączenie aktualizacji WP
add_filter('auto_update_core', '__return_false');
 
// blokowanie aktualizacji wersji rozwojowych
add_filter('allow_dev_auto_core_updates', '__return_false');
 
// dezaktywacja pobierania mniejszych wersji
add_filter('allow_minor_auto_core_updates', '__return_false');
 
// dezaktywacja pobierania głównych wersji     
add_filter('allow_major_auto_core_updates', '__return_false'); 
				
			

Zalety i wady automatycznych aktualizacji

Zalety i wady automatycznych aktualizacji w WordPressie to temat, który budzi wiele kontrowersji wśród użytkowników. Możesz zmienić ustawienia tak, aby aktualizacje odbywały się automatycznie, co z pewnością ułatwia utrzymanie witryny w dobrej kondycji. Jednak warto wiedzieć kilka rzeczy przed podjęciem decyzji, np. dlaczego warto stosować automatyczne aktualizacje, po co je wyłączyć i jakie wiąże się ryzyko z wyłączeniem ich. Dlaczego warto skorzystać z automatycznych aktualizacji? Zapewniają one szybsze dostosowanie się do zmieniających się standardów bezpieczeństwa. Niestety, istnieje też ryzyko związane z tym, takie jak możliwość wystąpienia błędów lub problemów z działaniem strony.

Główne zalety

Jest kilka głównych zalet. Automatyczne aktualizacje pozwalają na szybkie wdrożenie poprawek bezpieczeństwa. Ochrona przed lukami w zabezpieczeniach może być natychmiastowa, co minimalizuje ryzyko ataków hakerskich. Dzięki automatycznym aktualizacjom administrator nie musi regularnie kontrolować i ręcznie ich instalować. Dodatkowo, aktualizacje zawierają poprawki błędów, które mogą poprawić wydajność i stabilność strony internetowej, poprawiając integralność witryny.

Główne wady takich ustawień

Główne wady takich ustawień wynikają z potencjalnych problemów, jakie mogą się pojawić. Automatyczne aktualizacje mogą powodować niezgodności między wtyczkami, motywami a samym WordPress, co może prowadzić do utraty funkcjonalności na stronie. Jeśli witryna WordPress ma niestandardowe modyfikacje w kodzie, automatyczny update może je nadpisać (np. pliki wp-config.php oraz functions.php), co skutkuje utratą tych zmian. Automatyczne aktualizacje oznaczają również, że administrator strony traci częściową kontrolę nad procesem aktualizacji. Może to być problematyczne, jeśli chce on mieć pełną kontrolę nad wprowadzanymi zmianami.

Ogólne porady co do aktualizowania WordPressa

Przy aktualizowaniu WordPressa oraz jego komponentów pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej plików strony i bazy danych. Staraj się użyć środowiska testowego, aby uniknąć problemów po aktualizacji. Postaraj się dowiedzieć o zgodności poszczególnych elementów przed przystąpieniem do pobierania plików na stronę. Zalecane jest aktualizowanie poszczególnych elementów pojedynczo, aby lepiej kontrolować proces. Na koniec sprawdź czy wszystko działa poprawnie – w innym wypadku może zdarzyć się tak, że strona (lub jej część) przestanie działać. W Webist zalecamy także do skorzystania z naszego pakietu opieki nad stroną oraz jej zabezpieczenie.

Opinie
Kliknij, aby ocenić wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Udostępnij: